Az AGFORWARD egy négy éves futamidejű nemzetközi kutatási projekt, melyet az Európai Unió 7. Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogramja (FP7) támogat. Célja a vidékfejlesztés előmozdítása agroerdészeti rendszerek alkalmazásával. (A projekt neve a célkitűzés angol nyelvű megfogalmazásából adódik: AGroFORestry that Will Advance Rural Development in Europe). A projekt 2014 januárjában indult és 2017. december végén zárul.
Az AGFORWARD a már működő agroerdészeti kísérletek eredményeire, on-farm kutatások tapasztalataira, és korábbi kutatási projektekre - mint például a “Silvoarable Agroforestry For Europe" (SAFE) - épül. A partnerek között szerepel az Európai Agroerdészeti Szövetség is. A projekt kezdete egybeesik az EU vidékfejlesztésre vonatkozó jogszabályainak kihirdetésével, melyek támogatást jelenthetnek az agroerdészeti rendszerek létesítéséhez.
Mi az agroerdészet?
Az agroerdészeti gyakorlatban egyazon területen a fás vegetációt (fák, bokrok) tudatosan kombinálják mezőgazdasági haszonnövény kultúrákkal és/vagy állattartással. Az így nyert multifunkcionális rendszer elemeinek egymásra gyakorolt kedvező hatásaiból eredően mind ökológiai, mind gazdasági vonatkozásban fenntarthatóbb gazdálkodás valósulhat meg.
A jelenleg is futó kutatások eredményei azt mutatják, hogy az agroerdészeti rendszerek – megfelelő technológia alkalmazása mellett - kulcsszereppel bírhatnak az Európai Unióban a fenntarthatóbb élelmiszer- és rostnövény termesztés olyan módon történő megvalósításában, melyből mind a gazda mind a környezet egyaránt profitál.
A sikeres és fenntartható agroerdészeti gyakorlatot leghatékonyabban úgy lehet kifejleszteni, ha az a gazdálkodók és a földtulajdonosok, valamint kutatók, szaktanácsadók, és egyéb vidékfejlesztéshez kötődő szervezetek együttműködésében valósul meg. Éppen ezért az AGFORWARD projekt az érintett szereplők részvételén és együttműködésén alapul.
Célkitűzések
A projekt átfogó célja a vidékfejlesztés előmozdítása - többek között a versenyképesség növelése, szociális és környezetvédelmi értelemben vett fejlődés elérése - agroerdészeti rendszerek alkalmazásával. A projektben két nemzetközi intézmény, valamint 23 egyetem, kutatóintézet, és termelői szerveződés vesz részt Európa-szerte.
A fenti cél elérése érdekében a projekt keretében a következő négy célkitűzés került meghatározásra:
- Az agroerdészeti rendszerek európai jelenlétének, ill. szerepének felmérése;
- Olyan innovatív fejlesztések meghatározása, megvalósítása és vizsgálata, melyek növelik az agroerdészeti rendszerek ökológiai-gazdasági előnyeit és fenntarthatóságát;
- Innovatív agroerdészeti rendszerek és technológiák ajánlása olyan területekre, ahol nincs jelen vagy visszaszorulóban van az agroerdészet, továbbá az agroerdészeti rendszerek termőterület/termelő gazdaság/táj szinteken való alkalmazásának vizsgálata
- A megfelelő agroerdészeti technológiák széleskörű európai adoptálásának elősegítése döntéselőkészítő anyagok fejlesztésével és ismeretterjesztő tevékenységeken keresztül (pl. az e weboldalon megjelenő tájékoztató jellegű szakmai anyagokkal)
